למה ישראל עדיין צריכה ויזה לארה"ב?

בשנת 1988, החלה ארה"ב בתכנית מיוחדת, המעניקה פטור מויזה עבור כניסה לתחומי אמריקה. המדינות הראשונות שנהנו מתכנית זו היו יפן ובריטניה, אזרחים שהחזיקו בדרכונים ממדינות אלו, יכלו לבקר בארה"ב לתקופה של עד-90 יום, לצורכי עסקים, טיפולים רפואיים שונים וביקור קרובים.

במשך השנים, ארה"ב פתחה את שעריה והרחיבה את התכנית למדינות רבות אחרות. אולם, ישראל לא נכללה בין מדינות אלו ולכן ישראלים מחויבים להשיג ויזה לארצות הברית בכדי להיכנס לשטחי אמריקה.

למה בעצם, ארה"ב לא מכלילה את ישראל בתכנית?

ארה"ב הציבה קריטריונים ברורים שבהם מדינה מסוימת חייבת לעמוד, באם תרצה להיכלל בתכנית הפטור מויזה. אחד מהקריטריונים הוא לא לעבור את שיעור סירוב הבקשות לויזה לארה"ב, במקסימום 3 אחוזים.

בישראל, שיעור אחוז הסירובים לויזה לארה"ב עומד על כ- 10 אחוזים! נתונים אלו מקשים מאוד על ישראל לדרוש להיכלל ברשימת המדינות הנמצאות בתכנית הפטור מויזה.

קריטריון נוסף, בו ישראל נכשלת לעמוד, הוא המחויבות לקשרים הדדיים בין ארה"ב למדינה הדורשת להיכלל בתכנית. כידוע, באמריקה חיים אזרחים ערבים רבים והמצב הביטחוני במדינת ישראל לא יכול להישאר אדיש לגבי זה. לכן, לאזרחים אלו קיימים קשיים רבים, אם ברצונם להיכנס לישראל לכל מטרה שהיא. למשל, עליהם לעבור בידוק ביטחוני, שעלול להפלות אותם לרעה בקרב שאר הנוסעים המבקשים להיכנס לישראל.

כיוון שניגוד האינטרסים, בין משרד הביטחון בישראל לבין אזרחיה הערבים של ארה"ב קיים, לא ניתן יהיה להגיע להדדיות בין המדינות ולכן, ישראל לא תוכל להיכלל בתכנית לפטור מויזה.

הצעות חוק מיוחדות

למרות שישראל לא עומדת ברשימת הקריטריונים המלאה שארה"ב מציבה, התקיימו בעבר ומתקיימות גם כיום, הצעות חוק המנסות לאשר לישראל להיכלל בתכנית הפטור מויזה לארה"ב, תודות לקשרים הטובים בין המדינות.

נכון לשנת 2019, הצעות החוק הללו לא עברו וישראל לא נכללת ברשימת המדינות המשתתפות בתכנית.

לסיכום

הכניסה לתחומי ארה"ב אינה פשוטה כלל, אמריקה מציבה תנאים וחוקים נוקשים, לפני שהיא מעניקה ויזת כניסה כלשהי למדינתה.

נכון שהמצב לא מזהיר כרגע, אך קיימת האפשרות שישראל תיכלל בתכנית הפטור מהוצאת או חידוש ויזה לארצות הברית, דבר שיקל מאוד על אזרחי מדינת ישראל המעוניינים להגיע לאמריקה.

כללי פנאי ונופש רילוקיישן ועבודה בחו"ל תיירות בארץ תיירות בחו"ל
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מתי זה רעיון טוב לטוס בכדור פורח?
טיסה בכדור פורח זו ללא ספק חוויה מיוחדת במינה שכל אחד ואחת מכם חייבים לנסות בשלב כזה או אחר בחיים...
קרא עוד »
דצמ 21, 2016
רישיון לאופנוע ים באתר מרכז השייט
מי לא אוהב את הרעיון של לרכוב על אופנוע ים? מדובר על חוויה מיוחדת ובלתי נשכחת, המשלבת בתוכה ים, חול...
קרא עוד »
יול 05, 2020
דרכים לנווט בחו"ל
נסעתם לטיול באחת ממדינות העולם, מצוין. אין כמו יציאה מפנקת ליעד נחשק שעליו חלמתם המון זמן. כל שנותר...
קרא עוד »
דצמ 28, 2019