טיול בברלין בעקבות העבר

ברלין נהנית בשנים האחרונות ממתיחת פנים רחבת היקף, תוצאה של הצמיחה המואצת שחווה בירת גרמניה בעקבות החיבור מחדש בין מזרח העיר למערבה – אבל גם לעבר יש נוכחות משמעותית בברלין, עיר שידעה תקופות חשוכות יותר ואופטימיות פחות בהיסטוריה שלה, ובפרט מדובר כמובן על תקופת מלחמת העולם השנייה.

האתרים השונים שמנציחים את אותה מלחמה איומה ואת קורבנותיה מושכים אליהם תיירים מכל רחבי העולם, הן לנוכח האסתטיקה הייחודית שלהם וכמובן לאור חשיבותם ההיסטורית. עבור הישראלים שמגיעים לברלין האתרים האלה, באופן טבעי, מהווים כמעט תחנת חובה במהלך שהותם בעיר.

אנדרטת השואה

האנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו, אשר מוכר בעיקר בשם אנדרטת השואה, היא אחד האתרים היותר בולטים בעיר ונכללת בכמעט כל טיול בברלין.

היא שוכנת דרומית לשער ברנדנבורג, בחלק המזרחי של ברלין ובלוקיישן סימבולי במיוחד – במהלך מלחמת העולם השנייה שכנה במקום זה המפקדה של אדולף היטלר.

האנדרטה – שתוכננה ע"י האדריכל האמריקאי-יהודי פיטר אייזנמן – מורכבת מ-2,711 קוביות בטון בגבהים שונים (בין 20 ס"מ ל-4.8 מ') אשר משתרעות על שטח של קרוב ל-20,000 מ"ר. אורכן של הקוביות הוא 238 ס"מ ורוחבן 95 ס"מ, והסידור שלהן מזכיר מבנה של בית קברות.

באופן טבעי התחושות השולטות בעת ביקור באנדרטת השואה, ובמרכז המידע התת קרקעי שמהווה חלק בלתי נפרד ממנה, הן של קושי, בלבול, אי נעימות ואפילו הלם במידת מה – אולם בכל זאת מדובר בחוויה שחשוב לעבור בעת טיול בברלין.

האנדרטה לזכר הצוענים שנרצחו בגרמניה

בפארק טירגארטן שוכנת אנדרטה נוספת, לזכר בני העם הצועני שגם הם נרצחו ע"י השלטון הנאצי. היא הוקמה לאחר שממשלת גרמניה אימצה את הביקורת שנמתחה עליה בעקבות הקמת אנדרטה לזכר יהודי אירופה בלבד, ומי שתכנן אותה היה הישראלי דני קרוון. האנדרטה היא למעשה בריכת מים עגולה ובליבה אבן משולשת שעליה מוצב מדי יום פרח חדש.

בקרבת מקום ישנה עוד אנדרטה – לזכר ההומוסקסואלים והלסביות שגם מהם ניסו היטלר ואנשיו להיפטר.

כיכר בבל

כיכר בבל, הנמצאת בחלק הדרומי של שדרות אונטר-דן-לינדן, היא המקום בו נשרפו במאי 1933 20,000 ספרים של מיטב אנשי הרוח היהודים והלא יהודים.

כיום נמצאת בכיכר אנדרטה לזכר אירוע זה, שאותה הקים הפסל הישראלי מיכה אולמן. האנדרטה היא חדר תת קרקעי שאורכו ורוחבו 5 מטרים ותקרתו (שהיא גם רצפת הכיכר) עשויה זכוכית כך שהולכים בכיכר יכולים להשקיף אל החדר – שכולו מדפי ספרים ריקים.

לצד האנדרטה לוח ובו חקוק המשפט המפורסם של היינריך היינה, "במקום שבו שורפים ספרים יישרפו בסוף גם בני אדם".

אבני הנגף

במסגרת כל טיול בברלין מן הסתם תהלכו ברחובות העיר, וכשתעשו זאת לא תוכלו שלא להיתקל ב"אבני הנגף" – לוחיות זהובות המשולבות במדרכות של ברלין ואשר מנציחים את שמותיהם של היהודים אשר התגוררו בעיר. על כל לוחית נוסח קבוע: "כאן התגורר _____" ושמו של האדם, ובנוסף הטקסט המדויק כל כך: "אבן אחת. שם אחד. אדם אחד" שמזכיר לנו שהמספרים הבלתי נתפשים הם בסופו של דבר בני אדם.

כללי פנאי ונופש רילוקיישן ועבודה בחו"ל תיירות בארץ תיירות בחו"ל
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
סיורים בעברית בברלין – לכל המשפחה ולכל המקומות
ברלין ידועה במקומות ההיסטוריים, מרכזי התרבות והקניות וכמובן במוזיאונים הפזורים ברחבי העיר המציעים...
קרא עוד »
אפר 25, 2016
כמה פשוט להוציא ויזה לצרפת?
חושבים על טיול לצרפת יחד עם כל המשפחה? כדאי שתתכוננו להצטייד בדרכון תקף ובוויזה לצרפת – אם אתם צריכים...
קרא עוד »
ינו 19, 2022
מה ההבדל בין המקומות השונים לאימוני trx ברחובות?
אם אתם חושבים על להתחיל לשלב בחייכם אימוני כושר, כדאי שתכירו את אימוני trx. אימוני trx נחשבים כאימונים...
קרא עוד »
אפר 12, 2017