איך הפכה אמסטרדם לבירה ליברלית?

אמסטרדם מצליחה לשלב בין אידיאולוגיה ליברלית לבין פיתוח כלכלי מואץ בזכות האופן שבו היא ייחדה את עצמה לאורך ההיסטוריה של אירופה. איך זה קשור לטיול הבא שלכם? הנה כל התשובות

אמסטרדם היא העיר הגדולה ביותר בהולנד ומוקד עלייה לרגל עבור תיירים מכל רחבי העולם. למרות שבאמסטרדם לבדה חיים כ-800 אלף תושבים, במטרופולין כולו מתגוררים למעלה מ-2.3 מיליון בני אדם. אמסטרדם היא אחת מערי התיירות המובילות באירופה והיא מזוהה בעיקר עם ליברליזם, חופש וזכויות אדם.

השאלה המעניינת היא כיצד הפכה אמסטרדם לעיר בירה ליברלית. הסיבות לכך מגוונות ובניגוד למה שנהוג לחשוב, לא כולן קשורות לתהליכים היסטוריים. אמסטרדם נוסדה כזכור ככפר דייגים עוד במאה ה-12 ואף אחד לא דמיין שהיא תהפוך למה שהיא היום. מעבר לזה, העיר הוקמה יחסית בשלב מאוחר ורק אחרי שערים כמו אוטרכט ורוטרדם כבר התבססו באזור.

העולם החדש מתחיל באמסטרדם

המפנה בתולדותיה של אמסטרדם התרחש ככל הנראה עם גילוי העולם החדש. אז הפכה העיר לציר ברשת של אפיקי מסחר, תודות לשילוב נדיר בין עובדים זמינים, מיומנות גבוהה ונמל ימי מפותח. אל העיר זרמו באותה תקופה עצים, פרוות, דגים, תבלינים וחומרי גלם נחשקים אחרים והיא צברה לעצמה מעמד של עיר מפתח ביבשת אירופה ובכלל.

במאות ה-18 וה-19 החלה אמסטרדם לאבד מעושרה בגלל המלחמות בין הולנד לבריטניה וצרפת, עד שהגיעה המהפכה התעשייתית ועזרה לבנות את התעלה שמקשרת בין העיר לבין נהר הריין. במלחמת העולם הראשונה נותרה הולנד נייטרלית, במלחמת העולם השנייה היא נפגעה אנושות יחד עם כל שאר אירופה והיא הצליחה לשרוד עד שנות ה-60 של המאה ה-20 לפני שחל בה מהפך נוסף.

סמים קלים, תיירים רבים

באמצע המאה הקודמת הונהגה באמסטרדם מדיניות של העלמת עין משימוש בסמים קלים. השמועה התפשטה במהירות מפה לאוזן והעיר הפכה מוקד פעילות שוקק של היפים, תיירים ובעלי עניין. היות ואותם אנשים מחזיקים מטבע הדברים בדעות ליברליות ותומכים בחופש ובזכויות אדם, אימצו גם תושבי אמסטרדם את העקרונות והאידיאולוגיה.

נכון להיום קשה להפריד בין אמסטרדם לליברליזם. מבין מיליוני התיירים שנוחתים בעיר מדי שנה, רבים עושים זאת דווקא בגלל האידיאולוגיה שהיא מייצגת. כמו כן, חשוב להזכיר שבאמסטרדם מתקיים אחד ממצעדי הגאווה הגדולים בעולם, יש בה אירועי גאווה על בסיס כמעט חודשי ואין מישהו שמרגיש בה לא בנוח.

הייחודיות של אמסטרדם נובעת מהאופן שבו היא הצליחה לשלב בין אידיאולוגיה מערבית וליברלית לבין פיתוח כלכלי ומסחרי. כיום היא הבירה העסקית והפיננסית של הולנד, אחת מערי העולם המובהקות ביותר באירופה ומקום מושבן של הנהלות הבנקים והתאגידים. זו סיבה נוספת להזמין טיסות לאמסטרדם כדי לראות את הפלא ולשאוב השראה שאולי תגיע יום אחד גם לארץ הקודש.

כללי פנאי ונופש רילוקיישן ועבודה בחו"ל תיירות בארץ תיירות בחו"ל
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כל מה שחשוב לדעת על טיולים מאורגנים
עבור לא מעט ישראלים, טיולים מאורגנים היא האופציה העיקרית בעזרתם הם יוצאים לחו"ל. בזמן שיש מי שאוהב...
קרא עוד »
אוג 08, 2018
מתכננים טיול קרוואנים באיטליה? – מה לא כדאי לפספס
איטליה היא אחד מיעדי הטיול המומלצים ביותר בעולם ואין להתפלא על כך וזאת עקב העובדה כי היא יעד כל כך...
קרא עוד »
אפר 18, 2019
3 דברים שחייבים להכין מראש לפני רילוקיישן
כיום, יותר ויותר אנשים בוחרים לשנות את חייהם באופנים שונים, אחד מהם הוא הרילוקיישן. בין אם מדובר...
קרא עוד »
ספט 15, 2015